Co polecam?

złoto i srebro

Staram się być Ambasadorem Dobrych Idei.
Polecam to, co moim zdaniem ma wartość,
praktyczne zastosowanie.

1. Organizacje

 A. Odyseja Umysłu (www.Odyseja.org | www.odysseyofthemind.com)

Do Odysei trafiłem przez przypadek 7 lat temu i był to jeden z najlepszych przypadków w moim życiu. Odyseja jest największą na świecie organizacją rozwijającą zdolność do twórczego myślenia i pracy grupowej. Co roku setki tysięcy młodych ludzi wybierają jeden z 5 Problemów Długoterminowych (specjalnie wymyślonych zadań) i pracują przez kilka miesięcy nad jego rozwiązaniem. Potem jadą na konkurs kreatywności i prezentują swoje rozwiązania. Sam konkurs jest bardzo ciekawym wydarzeniem, podczas którego wielokrotnie się zdziwisz, zachwycisz i będziesz przecierać oczy ze zdumienia. Warto przyjść na Eliminacje Regionalne, które odbywają się we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu i Krakowie – są one zupełnie darmowe. Jednak najważniejsze jest to, co dzieje się podczas pracy drużyny. Dzieci, młodzież i studenci odkrywają siebie na nowo. Dowiadują się o tym, że potrafią o wiele więcej niż myślą. Odblokowują swój umysł ze schematu, uczą się wymyślać ciekawe rozwiązania, wybierać najlepsze pomysły i udoskonalać je.

Mimo iż jeszcze nie mam dzieci, gdy tylko się ich dorobię i osiągną wiek przedszkolny -wiem że z pewnością wyślę je na Odysei. Ten program wyzwala w ludziach to, co w nich najlepsze. Dla mnie Odyseja to jedna z największych przygód życia i nawet będąc szczerbatym dziadkiem zamierzam się na nią wybierać : – )

B. Toastmasters International (www.toastmasters.wroclaw.pl | www.Toastmasters.org)

Toastmasters to największa na świecie organizacja rozwijająca umiejętności wystąpień publicznych i przywództwa. Na świecie w „Tosty” zaangażowane jest ponad 300 tysięcy ludzi, z całego świata. Toastmasters działa w postaci Klubów. Co tydzień lub dwa tygodnie kilkanaście (kilkadziesiąt) osób spotyka się i tworzy wspaniałą, stymulującą atmosferę rozwój. Na spotkaniu są przygotowane przemówienia, wystąpienia improwizowane, zwane Gorącymi Pytaniami (po ang. Table Topics) oraz sesja ewaluacji. Każdy mówca dostaje kompletną ocenę od ewaluatorów. Każdy z nich skupia się wyłącznie na jednym aspekcie: mowie ciała, gramatyce, płynności wypowiedzi, wykorzystaniu czasu oraz realizacji celów projektu. Dlatego ocena przez nich udzielona jest bardzo precyzyjna i trafna. Toastmasterzy przyciągają ciekawe, przedsiębiorce osoby, które pragną się rozwijać i pomagać innym w rozwoju kompetencji. Jest to jeden z najtańszych i najlepszych sposobów na przezwyciężenie tremy związanej z występem i szlifowanie umiejętności prezentacyjnych. Spotkania są bezpłatne – każdy może przyjść i zobaczyć, jak to wygląda i czy to coś dla niego / niej. We Wrocławiu działają 3 Kluby, Wroclove Toastmasters PL (Klub polski), Wroclove Speakers (Klub angielski), Toast@Capgemini (Klub niemiecki). W całej Polsce jest obecnie blisko 30 Klubów, z pomocą poniższej strony z łatwością znajdziesz ten, który jest najbliżej Ciebie. http://toastmasters.edu.pl/?page_id=13

 

2. Strony internetowe

A. TED (www.ted.com)

 TED to lokalne oraz ogólnoświatowe konferencje, na których występują największe na świecie autorytety w swoich dziedzinach. Wejściówka na taką konferencje kosztuję kilka tysięcy dolarów … jednak możesz obejrzeć przemówienia i skorzystać z cennej wiedzy zupełnie za darmo odwiedzając stronę internetową ted.com. Znajdziesz tam znakomite wystąpienia, wiedzą z zagadnień, które Cię interesują. W ilości niemal nieograniczonej. Dla mnie TED to źródło codziennej inspiracji. Każdego dnia łatwo znaleźć jest czas na 10-16 minutowe wystąpienie. A regularne ich oglądanie zdecydowanie rozszerza horyzonty. Jako, że tematyka Wystąpień Publicznych jest dla mnie szczególnie interesująca – na TEDzie mam okazję oglądać i uczyć się od nich najlepszych na świecie mówców . Zupełnie za darmo, w kapciami na nogach i kubkiem herbaty w ręku.

B. Coursera (www.coursera.org)

Poziom na najlepszych amerykańskich uczelniach jest nieprzeciętnie wysoki. Pracują tam świetni profesorowie, którzy często są pionierami w swoich obszarach badawczych, a także potrafią przekazywać wiedzę w wyjątkowo przystępny sposób. Czy nie cudownie byłoby móc ich posłuchać, a nawet wziąć udział w ich zajęciach? No cóż, z Polski do Stanów jest dosyć daleko … i jeszcze te czesne na uczelniach – kilkadziesiąt tysięcy dolarów rocznie. Fajnie by było skorzystać z wiedzy amerykańskich profesorów, ale nie ma na to szans? Otóż nie! Na portalu coursera możesz wziąć udział całkowicie za darmo w internetowych zajęciach prowadzonych przez znakomitych wykładowców z najlepszych amerykańskich uniwersytetów. Zajęć do wyboru jest od groma, a ich poziom jest bardzo wysoki. Grzech nie skorzystać!

C. Blog Artura Króla (www.blog.krolartur.com)

Blog Artura stał się inspiracją do założenia mojego własnego. Artur prowadzi go z żelazną dyscypliną, publikując 2-3 artykuły w tygodniu. Każdy wpis jest ciekawy, porusza istotne zagadnienie i jest podparty sensowną argumentacją, często odwołującą się do badań naukowych. Artur jest wyjątkową postacią na polskim rynku szkoleniowym (rozwojowym). Wyróżnia się sceptycznym podejściem, racjonalno-naukowym sposobem myślenia. Gdybym miał go porównać do jednej z postaci filmowych z pewnością byłby to Spock ze Star Treka. Niejedną osobę drażni wręcz „nieludzki” racjonalizm Artura. Dla mnie jednak Artur jest świetną przeciwwagą dla natchnionych guru, który „wiedzą jak jest, tak naprawdę”, mimo iż poza własnym doświadczeniem, nie mają żadnych argumentów na podparcie swoich tez. A wierni akolici wierzą im na słowo, często tragicznie na tym wychodząc. Jeśli więc zależy Ci na solidnej wiedzy, podpartej odkryciami naukowymi – czytaj razem ze mną bloga Artura.

3. Książki

A. Wystąpienia Publiczne

Wartościowe książki o wystąpieniach publicznych

1. Łukasz Dąbrowski, Tajniki wystąpień publicznych, Gliwice 2012. <<< od tej książki zacznij
2. Dale Carnegie, Na skrzydłach słowa, Warszawa 2009.
3. Garr Reynolds, PreZENter bez tajemnic. Naga prawda o sile słowa i mocy slajdów, Gliwice 2011.
4. Garr Reynolds, Zen Prezentacji. Proste Pomysły i Ważne Zasady, Gliwice 2009.
5. Garr Reynolds, Zen prezentacji – pomysły i projekty. Jasne zasady i techniki tworzenia doskonałych prezentacji, Gliwice 2010.
6. Agata i Jerzy Rzędowscy, Mistrzowskie prezentacje – slajdowy poradnik mówcy doskonałego, Gliwice 2010.
7. Chip Heath, Dan Heath, Sztuka skutecznego przekazu, czyli przyczepne koncepcje, Warszawa 2009.

 

B. Kreatywność

Wartościowe książki o kreatywności

1. Edward de Bono – Myślenie lateralne: idee na przekór schematom, Gliwice 2007 <<< od tej książki zacznij
2. Edward de Bono – Sześć kapeluszy myślowych kapeluszy, Gliwice 2008
3. Edward de Bono – Umysł kreatywny, Warszawa 2009
4. Edward Nęcka – Trening twórczości, Gdańsk 2005
5. Edward Nęcka – TroP, twórcze rozwiązywanie problemów, 1994 Kraków
6. Andrzej Bubrowiecki – Popraw swoją kreatywność, Warszawa 2008

 

C. Skuteczne Działanie

Wartościowe książki o skutecznym działaniu

1. Brian Tracy, Zjedz tą żabę – audiobook, 2011. <<< od tej książki zacznij
2. Stephen Covey, 7 nawyków skutecznego działania, Poznań 2007.
3. Stephen Covey, Najpierw rzeczy najważniejssze, Poznań 2007.
4. Stephen Covey, Ósmy nawyk, Poznań 2005.
5. David Allen, Getting Things Done, Gliwice 2008.
6. David Allen, Czas. 52 sposoby na to, by zaczął pracować dla Ciebie, Gliwice 2011.
7. Brian Tracy, Maksimum osiągnięć, Warszawa 2009.
8. Charles Duhigg, Siła nawyku, Warszawa 2012.
9. Karen Pryor, Najpierw wytresuj kurczaka, Poznań 2004.
10. Gawande Atul, Potęga checklisty, Kraków 2012.

 

D. Komunikacja Interpersonalna

Wartościowe książki o komunikacji interpersonalnej

1. Dale Carnegie, Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, Warszawa 2005 <<< od tej książki zacznij!
2. Marshall Rosenberg, Porozumienie bez przemocy, Warszawa 2009
3. John Steward, Mosty zamiast murów, Warszawa 2009
4. Daniel Goleman, Inteligencja emocjonalna, Poznań 2007
5. Daniel Goleman, Inteligencja emocjonalna w praktyce, Poznań 2008
6. Travis Bradberry i Jean Greaves, Inteligencja Emocjonalne 2.0, Gliwice 2010
7. Robert Cialdini, Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka, Gdańsk 2004
8. Kevin Mitnick, Sztuka podstępu, Gliwice 2002
9. Tomasz Witkowski, Psychomanipulacje, 2000 Wrocław
10. Mark Leary, Wywieranie wrażenia na innych. O sztuce autoprezentacji, Gdańsk 2004