Do góry nogami, na lewą stronę, przodem do tyłu…

odwrócenie

 

Wiele rzeczy można w życiu odwrócić – żółwia na plecy, czyjąś uwagę, sweter na mniej brudną stronę. Odwracać można na wiele różnych sposobów. Myślisz, że medal ma tylko dwie strony? Postaw go na krawędzi, a nabierzesz całkiem nową perspektywę. W dzisiejszym wpisie opowiem jak w praktyce zastosować Technikę Odwrócenia Problemu – jedną z najłatwiejszych i najskuteczniejszych technik generowania pomysłów.

Zanim jednak weźmiesz się za wymyślanie pomysłów, warto rozgrzać swoją wyobraźnie. Można to zrobić na wiele dobrych sposobów. Jednym z nich jest otwarta postawa na co dzień w życiu i aktywne szukanie nowych doświadczeń. Inna możliwość to obejrzenie inspirującego obrazu, ciekawego filmu na TEDzie lub narysowanie jak wygląda smak orzecha pistacjowego. Zrób coś niecodziennego, pozwól sobie na dokonywanie nietypowych skojarzeń.

Gdy wejdziesz już w twórczy stan umysłu, zadaj sobie pytanie, dotyczące problemu, który Cię nurtuje. Przykładowo – chcesz wiedzieć, jak możesz być bardziej produktywny – każdego dnia wykonywać więcej zadań, szybciej i lepiej.

Jeśli zadasz standardowe pytanie (Jak mogę zwiększyć swoją produktywność?), uzyskasz typowe odpowiedzi – siedzieć mniej na facebooku, korzystać z list TO-DO, planować dzień lub tydzień itd.

Co się jednak stanie gdy zadasz ODWRÓCONE pytanie?

 Jak mogę ZMNIEJSZYĆ swoją produktywność?

Stworzysz wyjątkowe, niespotykane odpowiedzi. Przykładowo:

1. siedząc WIĘCEJ na facebooku

2. wstając późno, leżąc w łóżku przez większość dnia

3. robiąc sobie co chwile przerwy

4. zaczynając 20 rzeczy i nic nie kończąc

5. zajmując się zadaniami innych ludzi

6. wykonując nieistotne zadania

7. starając się robić wszystko perfekcyjnie, poprawiając w nieskończoność

8. dając sobie na wykonanie nawet najprostszych zadań bardzo dużo czasu

9. nie planując, z dnia na dzień podejmując decyzję o tym, co robić

10. sprawdzając maila 200 razy dziennie

 

Z pewnością powyższe pomysły wydają Ci się niedorzeczne i nie pomogą Ci rozwiązać wyjściowego problemu … jeśli je zostawisz w takiej postaci.

W Technice Odwrócenia Problemu zamienia się jednak nie tylko pytanie. Odkręcić należy też odpowiedzi.

Zazwyczaj każdą odpowiedź można odwrócić na więcej niż jeden sposób, tak jak obrazek – możesz obkręcić w pionowej płaszczyźnie, zrobić lustrzane odbicie czy przekręcić na ukos. Zobaczmy, jak można odwrócić wygenerowane wcześniej odpowiedzi.

1. siedząc WIĘCEJ na facebooku

oczywistym odwróceniem byłoby

a) siedzieć MNIEJ na facebooku lub
b) w ogóle nie wchodzić na facebooka (do godziny 18:00, od poniedziałku do piątku)

to jednak nie koniec możliwości. Warto chwilę pomóżdzyć i zastanowić się, jak jeszcze można odwrócić tę odpowiedź – jak wycisnąć z niej więcej soku. Sytuacja przedstawia się podobnie jak z wyciskaną cytryną. Na pierwszy rzut oka myślisz, że nic już tam nie ma. Jeśli jednak się wysilisz i ściśniesz mocno skórkę, bardzo często wylecą kolejne krople. I to one, w kontekście generowania pomysłów, będą NAJCENNIEJSZE.

c) siedzieć więcej na facebooku, ale robiąc coś innego niż do tej pory – fejs może być świetnym narzędziem marketingowym, sposobem na zareklamowanie produktu czy usługi ; daje możliwości porozmawiania z wieloma osobami na żywo, w dodatku na raz. Jeśli ciągnie Cię na ten portal i spędzasz tam dużo czasu, zamiast się od niego odcinać, wykorzystaj jego potencjał.

d) siedzieć więcej na … – innym portalu, który na pierwszy rzut oka jest podobny, ale aktywność tam może być dużo bardziej wartościowa. Zamiast czytać na fejsie dziesiątki komentarzy dotyczących nowego odcinka serialu, albo tego jak udała się impreza, możesz poczytać komentarze na Goldenlinie dotyczące jakiegoś problemu w Twojej branży.

e) PISAĆ więcej na facebooku – zamiast ‚siedzieć na fejsie’, czyli być pasywnym odbiorcą, który obserwuje tylko, co robią inni ludzie, możesz przejść w tryb aktywny. Założyć wydarzenie (Wymiana doświadczeń na temat motywacji do działania) i pozapraszać znajomych.

Możliwości odwrócenia jest z pewnością więcej. Nie zadowalaj się pierwszymi banalnymi odwróceniami, które przyjdą Ci do głowy. Szukaj, aż nie znajdziesz czegoś ciekawego, o czym do tej pory nie pomyślałeś/łaś.

2. wstając późno, leżąc w łóżku przez większość dnia

znów, jeden ze sposobów odwrócenia, aż ciśnie się na usta lub klawiaturę

a) wstawać wcześnie -z tym, że nawet tę odpowiedź też można zinterpretować na różne sposoby. Wstawać wcześnie może oznaczać
– wstawać o wczesnej godzinie – np. o 6:00 zamiast o 9:00
– wstawać od razu, jak zadzwoni alarm – zamiast przez 50 minut włączać opcje ‚drzemka’
– wcześnie(J) kłaść się spać, by móc wstać wcześniej

b) kładź się do łóżka wiele razy – innymi słowy, rób przerwy regeneracyjne. Są osoby, które potrafią się skoncentrować i wykonać mnóstwo pracy w ciągu 40 minut. Jednak gdy miną 3 kwadransy nieustannej pracy ich produktywność spada na łeb na szyję. Dobrym rozwiązaniem dla nich może być pracować intensywnie przez 40 minut, a potem zrobić sobie 20 minut przerwy. Z pewnością zdziałają w ten sposób więcej niż ‚pracując’ bez przerwy 4 godziny. Przerwy niekoniecznie trzeba spędzić w łóżku, może to być inna forma relaksu – słuchanie muzyki czy spacer.

c) pracuj w łóżku – z punkty widzenia higieny psychicznej dobrze jest oddzielać miejsce pracy od miejsca odpoczynku. Najczęściej będziemy w stanie efektywniej pracować w pozycji pionowej (siedząc, ew. stojąc) niż leżącej. Wyobrażam sobie jednak taki rodzaj działania, które skuteczniej wykonamy z łóżka. Jeśli chcesz sformułować swoje cele, spisać to, czego naprawdę pragniesz lub stworzyć wizję czy misje działania Twojej firmy, łóżkowa perspektywa może być bardzo przydatna. Kiedy leżysz, Twoje oczy w naturalny sposób idą do góry. Łatwiej w takiej pozycji fantazjować i myśleć optymistycznie. W niektórych przypadkach łóżkowa pracy może mieć ręce i nogi.

Co jest ważne w Technice Odwróconego Problemu?

Nie bierz wszystkich udzielonych i odwróconych przez siebie odpowiedzi na serio. Kombinuj, gimnastykuj umysł, by znaleźć jak najwięcej możliwości odwrócenia. Gdy to robisz, angażuj się maksymalnie i doszukuj sensu nawet tam, gdzie go nie ma. Jednak po tym, jak zamienisz już wszystkie odpowiedzi, włącz trzeźwe myślenie i zastanów się, które z nich faktycznie Ci się przydadzą. Wybierz jedną, dwie lub trzy z największym potencjałem i przetestuj je. Początkowo dziwny pomysł może doprowadzić Cię do wspaniałych rezultatów.

Zapraszam do popisania się własną kreatywnością i odwrócenia jednej z pozostałych odpowiedzi na czerwono w komentarzach. Ciekaw jestem, jakie macie pomysły : – )