Droga do pełniejszego życia wiedzie … przez kuchenne przejście

ulubione jedzenie naleśniki

Wyobraź sobie, że znajdujesz się w eleganckiej restauracji. W tle przygrywa delikatna kojąca muzyka, we wnętrzu pomieszczenia przyjemnie grzeje kominek. Gdy wpatrujesz się w płomienie tańczące na brykiecie, podchodzi do Ciebie kelner i pyta: Co podać?

 

Odpowiadasz: Nie mogę się zdecydować, proszę mnie zaskoczyć. Niech Pan wybierze coś odpowiedniego.

Czy składając takie zamówienie, możesz liczyć, że dostaniesz coś, co naprawdę lubisz? Bardziej prawdopodobne, że na swoim talerzu zobaczysz surową cebulę *

* lub inny składnik, którego Ty nie cierpisz

Oddając odpowiedzialność w ręce innych ludzi, którzy nie znają Twoich preferencji,
ani nie wiedzą na co aktualnie masz ochotę, okradasz się z pełni przyjemności,
które mógłbyś wyciągnąć z tego doświadczenia.

Bardzo podobnie jest w niekulinarnych aspektach naszego życia. Dlaczego większość ludzi nie otrzymuje tego, czego pragnie?

Bo ludzie nie wiedzą, na czym im tak naprawdę zależy.

Oczywiście, na ogólnym poziomie potrafią to określić. Na tej samej zasadzie ja mogę wyciągnąć swoją kryształową kulę i odgadnąć Twoje pragnienia:

20

WERSJA DLA KOBIET

Chcesz być piękna. Chcesz być szczęśliwa. Chcesz być zdrowa. Chcesz być bogata. Chcesz mieć świetnego chłopaka / męża. Chcesz mieć dobre relacje z Rodziną i przyjaciółmi.  Chcesz mieć bezpieczną, dobrze płatną pracę, którą będziesz lubiła. 

 

WERSJA DLA MĘŻCZYZN:

Chcesz być ważny. Chcesz być szczęśliwy. Chcesz być zdrowy. Chcesz być bogaty. Chcesz mieć świetną dziewczynę / żonę. Chcesz mieć dobre relacje z Rodziną i przyjaciółmi. Chcesz mieć bezpieczną, dobrze płatną pracę, którą będziesz lubił. 

 

Na podstawowym poziomie chcemy zazwyczaj tych samych rzeczy. Jest jednak zasadnicza różnica w tym, co rozumiemy poprzez bycie szczęśliwym, bycie zdrowym czy bycie bogatym.

Dla jednej osoby szczęśliwe życie będzie polegało na tym, że każdego dnia może obejrzeć film, poczytać książkę i odpoczywać, ile tylko chce. Ktoś inny poczuje szczęście wtedy, gdy będzie otoczony grupą przyjaciół, z którymi będzie realizował wartościowe projekty i przeżywał przygody.

Dla kogoś zdrowie może być brakiem choroby, pozbyciem się chronicznego bólu. Dla kogoś innego to możliwość przebiegnięcia maratonu.

Kiedy uznasz, że jesteś bogaty/a? Wtedy kiedy będziesz miał(a) milion złotych na koncie? Wtedy, kiedy różne źródła dochodu będą Ci dostarczać 5 tys zł, bez Twojego udziału? A może wtedy, kiedy Twój miesięczny pasywny dochód będzie wyższy niż miesięczne wydatki?

Nie ma jednej, dobrej definicji. Dla każdego zdrowie, szczęście, bogactwo może znaczyć coś zupełnie innego.

Jeśli chcesz, by Twoje życie było pełniejsze, radośniejsze – w skrócie: takie, jakiego pragniesz – zainwestuj 10 minut i wykonaj poniższe ćwiczenie. To tylko 10 minut, a dzięki temu odkryjesz, co jest dla Ciebie ważne, znajdziesz motywację do działania i wybierzesz konkretne działanie, aby to osiągnąć.

1. Wybierz jeden z Kluczowych Obszarów Twojego życia.

Możesz skorzystać z jednego z poniższych lub zaproponować własny

I. Zdrowie

II. Relacje

III. Finanse

IV. Kariera

V. Otoczenie

VI. Rozwój (osobisty, zawodowy, duchowy)

 

2. Wypisz 3 rzeczy, których NAPRAWDĘ pragniesz, w ramach tej kategorii, a następnie określ, która z nich jest dla Ciebie na ten moment najważniejsza:

Przykładowo, jeśli wybrałeś/łaś ZDROWIE, może to być:

a) chcę każdego dnia mieć dużo energii

b) chcę atrakcyjnie wyglądać

c) chcę wyleczyć swoje kolana, żebym mógł jeździć na nartach i uprawiać inne sporty

 

3. Napisz DLACZEGO właśnie tego chcesz? 

Mogą Ci w tym pomóc pytania:

a) dlaczego to jest dla Ciebie ważne?

b) jak się czujesz, nie mając tego?

c) jak czuł(a)byś się, gdyby udało Ci się to osiągnąć? jak zmieniłoby się Twoje życie?

 

Przykładowo, możesz napisać:

Jeśli codziennie będę posiadał dużo energii

a) będę w stanie wykonać więcej zadań każdego dnia, szybciej osiągnę swoje cele. Po pracy, zamiast padać na łóżko, będę mógł w pełni cieszyć się życiem, chodzić tańczyć, spotykać się ze znajomymi itd.

b) nie mając energii czuję się słaby, zmęczony, będę czuł że nic mi nie wychodzi i mam wszystkiego dosyć

c) MAJĄC ENERGIĘ: będę się czuł znakomicie ; uwierzę w siebie i będzie rozpierała mnie duma, gdy jeszcze szybciej osiągnę swoje cele

 

4. Napisz DLACZEGO JESZCZE TEGO NIE MASZ? 

Jaki jest powód tego, że do tej pory nie udało Ci się tego osiągnąć? Co Cię do tej pory powstrzymywało? Bardzo ważne jest, żebyś sobie to uświadomił i potrafił temu przeciwdziałać.

Przykładowo:

Do tej pory nie miałem każdego dnia dużo energii, bo nie dbałem szczególnie o swoje ciało – nie wykonywałem ćwiczeń fizycznych, nie spałem o regularnych godzinach, nie odżywiałem się za dobrze i nie robiłem przerw regeneracyjnych podczas pracy.

 

5. Napisz jak zamierzasz osiągnąć, to, czego pragniesz?

Określ ogólnie swoją strategię, bez podawania szczegółowego planu i kolejnych kroków.

Przykładowo, możesz przede wszystkim zająć się:

a) regularnym wykonywaniem ćwiczeń fizycznych lub

b) zdrowym odżywianiem lub

c) kładzeniem spać i wstawaniem o tych samych godzinach lub

d) planowaniem przerw podczas pracy

Spośród różnych możliwości wybierz tę, która wydaje Ci się na ten moment najbardziej sensowna.

6. Wybierz konkretne działanie

Zdecyduj się na jedno zadanie, które przybliży Cię do osiągnięcia upragnionego rezultatu. Powinno być proste, możliwe do wykonania już dzisiaj i nie powinno zająć więcej niż 30 minut.

 

Przykładowo:

dzisiaj położę się spać o 23:00 albo

dzisiaj sprawdzę, gdzie mam najbliższą siłownię, na którą będę mógł chodzić albo

dzisiaj poczytam w internecie, jak mogę się lepiej odżywiać albo

dzisiaj zamiast zjeść na kolacje tosty, zrobię sałatkę z tuńczykiem / kurczakiem

 

 

Przeczytaj jeszcze raz, dlatego tak ważne jest dla Ciebie osiągnięcie tego, czego pragniesz w danym obszarze. Jeśli wpisałeś dobre powody, bez problemu znajdziesz motywację, by wykonać jedno proste działanie, które da Ci poczucie postępu i sukcesu. Następnego dnia warto wybrać kolejną kategorię i popracować nad nią w ten sam sposób. Pozwoli Ci to nadać Twojemu życiu właściwy kierunek i rozwijać je harmonijnie. 

 

 

Najlepszy sposób, żeby przewidzieć przyszłość, to ją zaplanować.